Vývojáři nejpopulárnější hry současnosti se nechtějí s Googlem dělit o zisky. Společnost Epic Games začne brzy nabízet mobilní verzi střílečky Fortnite pro Android, ale ke stažení nebude v obchodu Google Play, který Google prezentuje jako jediný bezpečný zdroj aplikací pro svůj operační systém.

Epic podle dostupných informací nabídne Fortnite pro Android přímým stažením ze svých webových stránek. Na novějších verzích Androidu to pro uživatele bude znamenat jen odsouhlasení několika bezpečnostních varování. Majitelé starších telefonů budou ale muset povolit instalaci aplikací z neověřených zdrojů. Pokud pak stejné nastavení zapomenou zakázat, budou čelit většímu riziku, že se do jejich telefonu dostane nežádoucí software.

S největší pravděpodobností nebude stažení z webu Epic games jedinou možností. Podle šeptandy bude prvním telefonem, na němž půjde hrát Fortnite, Galaxy Note 9 od Samsungu – Samsung má vlastní obchod s aplikacemi, takže může tuto aplikaci nabídnout z něj. Totéž se týká Huawei i Sony – telefony těchto značek patří mezi přímo podporovaná zařízení.

Důvodem, proč Epic Games razí méně pohodlnou a bezpečnou variantu distribuce, jsou peníze. Firma nechce platit 30 procent z obratu Googlu tak, jak to musí dělat všichni vývojáři na Google Play. Na konkurenčním iOS se společnost Epic Games musela s podílem placeným Applu smířit, stejně jako na Xboxu a PlayStation. Na těchto platformách neexistuje alternativní možnost distribuce, Android je v tomto ohledu podobnější PC.

Na iOS je mobilní verze střílečky Fortnite, která obsahuje i prvky budování po vzoru Minecraftu, k dispozici od dubna letošního roku. Termín spuštění na Androidu zatím výrobce neoznámil, s ohledem na spojení s Galaxy Note 9 lze ale dostupnost Fortnite pro Android očekávat v horizontu dní nebo maximálně týdnů.