Desátý černý pátek pro Alzu, ale první opravdový v tomto roce přišel, pro vás možná už odešel, ale spolu s kybernetickým pondělkem zůstává výborným okamžikem, kdy nakupovat elektroniku. Nebojte, nečtete reklamní leták, ale shrnutí aktuálního dění. A letos není až tolik o co stát. Kolem černého pátku sice většinou nabízejí slevy nebo jiná lákadla i firmy, které většinu roku drží ceny zabetonované, ale letošek je jiný, vypráskaný.

Ty nejlepší věci na trhu skoro nejsou, a tak na ně nejsou ani slevy. Třeba Sonos ještě loni nabízel slevy dvacet procent, letos nic, sotva stačí vyrábět. Herní konzole? Ani náhodou, ve slevách jsou jenom hry. Apple letos přidává k iPhonům a MacBookům poukázky na další nákup, rozhodně se při tom nepředává. Samsung nabízí k telefonům hodinky nebo sluchátka se slevou či za korunu, ale více snížil ceny u pár televizí nebo ledniček. Xiaomi na telefony slevy nemá vůbec, zato hlásí o čtvrtinu vyšší zisky.

Dalo by se pokračovat dlouho, letos je černý pátek slabší i v zahraničí, masivní slevy se nekonají ani na Amazonu, když nepočítáme Echo Dot nebo podobné věci, o které už zákazníci tolik nestojí. Jen sem tam problikne něco zajímavého, ale bez masového potenciálu, jako je interiérová bezpečnostní kamera Netatmo za poloviční cenu. A pak jsou tu televize – výrobci tradičně před Vánoci snižují ceny aktuální modelové řady, protože už v lednu přijdou s novinkami. Slevy o dvacet procent nejsou neobvyklé, jindy skoro nemá smysl televizi kupovat. A když jsme u televize, tak 50procentní sleva na SledovaniTV je taky zajímavá, navíc se dá dát jako dárek, což je v Česku výjimka.

Na poslední chvíli přišly dobré zprávy alespoň od dvou velkých českých výrobců; konkurenti Xavian a Acoustique Quality se pustili do černého pátku. Xavian nabízí 15% slevu na reprosoustavy s cenou od 55 tisíc. To zní jako hodně, ale vejde se tam v podstatě všechno, co firma vyrábí, kromě levnějších provedení reprosoustav Perla. AQ je lidovější a nabízí 25% slevu třeba na reprosoustavy Wega 78, které mám už pár let doma a i s původní cenou patřily ke špičce v poměru cena/výkon. Ještě lepší ceny má AQ na pár kusů gramofonů Pro-Ject, které se vyrábí v Litovli.

Apple a zpožděné plány na náhradu iPhonů

Zajímavější jsou zprávy z budoucnosti. Apple chce už za rok prodávat svůj systém rozšířené reality, který nebude potřebovat počítač ani telefon, pohánět ho bude výkonný procesor Apple M1, podobně jako aktuální MacBooky Air, doplněný o druhý úsporný čip, který bude mít na starosti práci se senzory. O designu a konkrétních funkcích headsetu od Applu zatím moc nevíme, ale údajně má podporovat i funkce virtuální reality, což předpokládá brýle nebo helmu, která může blokovat okolní svět, což je překvapivé. O samotné zobrazení informací před očima uživatele se mají starat mikroOLED panely od Sony.

Tyto informace nejsou oficiální, přišel s nimi populární věštec Ming-Chi Kuo, který si drží vysokou přesnost předpovědí ohledně budoucích produktů Applu. Je ale nutné počítat s tím, že Apple může produkty odložit nebo změnit, pokud narazí na problémy, k čemuž občas dochází i v těch nejlepších a nejbohatších firmách, zvlášť poslední rok. Ostatně podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg měl Apple nahradit iPhony brýlemi už loni – to byly informace z roku 2017. S rezervou je nutné také brát plánované nahrazení iPhonů systémy rozšířené reality. Apple si podle Ming-Chi Kua stanovil plán provést takovou změnu do deseti let.

Chytré brýle a helmy budou uživateli předkládat firmy nepochybně intenzivněji než dříve. Facebook na to vsadil celou svou budoucnost a Apple ho nebude chtít nechat. A Google, který se už před sedmi lety spálil se stejným konceptem v případě Google Glass, nemůže nechat Apple, aby Android jen tak přeskočil. No a na rozšířenou realitu a holografii se těší i Microsoft, alespoň ve firemním prostředí.

Jako bývalý technooptimista nejsem přesvědčený, že rozšířená realita poskytne uživatelům v běžném provozu spokojenější život než telefon v kapse, spíše naopak. Ale stejně tak je zřejmé, že rozšířená a virtuální realita mají potenciál ve firmách i v zábavě. A pokud v tom má někdo uspět, tak raději Apple než Facebook.

Krátce z Česka

Kratší zprávy začneme medicínsky, ale inovativně. Nejprve stojí za zmínku akce serveru Ulož.to, který nabízí po (virtuálním) předložení dokladu o očkování uživatelům možnost stáhnout si 20 GB dat plnou rychlostí bez placení. I když osobně pokládám Ulož.to za nemorální záležitost, protože profituje z porušování autorských práv, tohle je pravděpodobně zatím pozitivní pobídka s největším potenciálním dosahem pro mladé Čechy a Slováky. Možná se to dá brát jako účel světící prostředky? Nevím, nemám Ulož.to rád, ale tohle si zmínku zaslouží, byť bez odkazu.

Druhá medicínsky laděná zpráva se týká českého studentského úspěchu. Tým složený ze studentů FIT ČVUT a Západočeské univerzity v Plzni vyhrál evropský hackathon zaměřený na chytrá řešení ve zdravotnictví s produktem UrinoMeter, který automaticky a přesně měří výdej moči u pacientů se zavedeným katetrem. Nejlepší zprávou z hackathonu je, že nápad na automatické měření neskončí jen ziskem šeku na tři tisíce eur, ale měl by se dostat brzy do praxe a šetřit čas doktorům a sestrám a zároveň zajistit více klidu pacientům.

Z naší zahrádky

Na Techu jsme najeli na dárkovou vlnu, což znamená vlastně i vyhlašování nejlepších produktů roku – nic jiného než opravdu dobré produkty nemá smysl kupovat. Začali jsme výběrem Bluetooth reprosoustav, protože jsou populární, s tím se nedá nic dělat. Deset nových recenzí plus dalších deset z loňska v jednom monstrózním textu.

Druhý dárkový text vyhlásil nejlepší telefony roku 2021 a přinesl překvapivého vítěze ve střední třídě. Tahle značka mezi telefony s nejlepším poměrem ceny a výkonu nebyla snad nikdy v historii. A kromě toho jsme se podívali i na nějaké odolné telefony. A protože je ten nákupní svátek, tak tenhle text odemykáme.

Nakonec tu máme něco z jiného soudku – text o tom, jak to dopadne, když nadšenci naženou do hrátek s kryptoměnami, s dobrým úmyslem, tisíce laiků. Na pokusu koupit vzácnou kopii americké ústavy se ukazuje většina slabých míst populárních kryptoměn.