Dnes už ani nemá smysl používat speciální označení pro malé lehké notebooky, které zvládnou i náročnější práci. Éra ultrabooků už skončila, tenké jsou v podstatě všechny laptopy, kromě těch herních. Ale i výrobci strojů, které mají zvládat moderní zábavu, stejně jako náročnou práci s 3D grafikou nebo videem, se snaží vmáčknout nečekané věci do kompaktního těla.

Asus ROG Zephyrus G14 je přesně takový počítač na rozhraní manažerského stroje, herní mašiny a díky děrovanému víku displeje s podsvícením i mírně excentrického módního doplňku. A podle výrobce je to nejvýkonnější 14“ notebook s Windows díky dvojité dávce AMD v podobě procesoru Ryzen 9 6900HS a grafické karty Radeon RX 6800S. Prcek od Asusu si tak troufá i na MacBooky Pro.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Design notebooku je důležitý, když uvnitř jsou všechny hodně podobné a detaily, jako kvalita chlazení nejsou při výběru poznat. To je důvod, proč Asus zkouší u svých notebooků různé šílenosti, jako druhý displej integrovaný v touchpadu nebo umístěný nad klávesnicí v plné šířce notebooku. Zephyrus 14 s funkcí Anime Matrix je v tomto ohledu krotký. Nebo spíše hravý.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji.
Foto: Otakar Schön

Ve víku displeje je vysoustružených téměř 15 tisíc dírek, pod kterými je nezávislé podsvícení. Díky tomu vzniká segmentový displej schopný zobrazit jednoduché obrázky i animace. Víko displeje je část notebooku, kterou vidí ostatní, nikoliv sám uživatel, a tak může být vtipné, zábavné nebo prostě jen zajímavé tuto jinak „mrtvou“ plochu využít. Asus k tomu dává spoustu možností od přejímání systémových informací z Windows přes vlastní texty a animace až po vlastní „tamagoči“, virtuální zvířátko OMNI. To nabízí také přístup ke trojici jednoduchých her, které se hrají na displeji, ale na AniMe Matrixu. Výbornou možností využití je ale také vizualizace hudby, což z G14 dělá ideální notebook pro DJs.

Víko displeje má ještě jednu praktickou vlastnost – zvedá zadní část notebooku z podložky, takže je na klávesnici pohodlnější psát, pokud sedíte u stolu. Zároveň, a to je ještě důležitější, umožňuje mezera mezi podložkou a notebookem lepší proudění vzduchu a chlazení. A to je věc, kterou takhle malý notebook s tak výkonnými vnitřnostem v zátěži nutně potřebuje.

Notebook má i další designové libůstky, jako notifikační diody v zadní hraně notebooku, které jsou díky konstrukci viditelné jak v zavřeném stavu, tak při práci na notebooku. S lupou v ruce je pak vidět i nápis Zephyrus napříč mřížkou u světýlek.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
Víko displeje má praktickou vlastnost – zvedá zadní část notebooku z podložky.
Foto: Otakar Schön

Notebook je kompaktní, zabírá plochu 31 x 23 cm a je tenčí než 19 mm. Vešly se do něj ale všechny potřebné konektory – dva moderní USB-C, dva klasické USB, čtečka paměťových karet MicroSD a také plnohodnotné HDMI. A nechybí ani konektor pro sluchátka. Na druhou stranu se i malý notebook může pronést, váží 1,7 kilogramu bez napájecího adaptéru. To je ale jen o deko více než má 14“ MacBook Pro. Hlavní rozdíl je v napájení, Asus lze dobíjet přes USB-C, ale rychlé nabíjení nabízí až ve spojení s klasickou cihlou.

Displej na práci

Asus u malého notebooku s velkým výkonem použil netypický displej s úhlopříčkou 14“ a poměrem stran 16 : 10, tedy o trochu vyšší než televizní standard 16 : 9. I malý rozdíl přitom pomáhá v tom, aby se na obrazovku vešlo více textu na webu nebo ve Wordu, případně řádků v Excelu. Pracovnímu využití jde vstříc i matný povrch, který zároveň znamená, že notebook nemá luxusní OLED panel, ale IPS LCD, ovšem v nadstandardním provedení.

Vysoké je rozlišení 2560 x 1600 bodů i slibovaný jas až 500 nitů, i když během měření jsme zaznamenali hodnotu o trochu nižší, kolem 400 nitů. I to je na displej v notebooku skvělá hodnota. V kombinaci s matnou obrazovkou nebyl problém si s notebookem sednout na terasu a pracovat venku i přes poledne, stačilo nebýt na přímém slunci. Displej dokonce nabízí zobrazení v souladu se standardem Dolby Vision.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
Asus u malého notebooku s velkým výkonem použil netypický displej s úhlopříčkou 14“ a poměrem stran 16 : 10.
Foto: Otakar Schön

Nadstandardní je také věrnost barev. Displej má certifikaci Pantone, což znamená, že na této obrazovce lze pracovat s grafickými návrhy s jistotou, že barvy odpovídají realitě, nebo alespoň vzorkovníku Pantone. Měření základní kalibrační sondou X-Rite sliby výrobce potvrdilo, průměrná odchylka zůstala pod hodnotou Delta 2. Slabší je to s kontrastem, který je pro IPS panely typicky nízký – 1 : 1000, displej postrádá pokročilejší vlastnosti jako lokální stmívání podsvícení, které by tento nedostatek odhalilo. To už bychom se ale dostali k jiným cenám.

V přehledu nadstandardních vlastností je ale dobré ještě zmínit obnovovací frekvenci displej 120 Hz a podporu funkce Freesync, která umožňuje udržet plynulý dojem z herního obsahu i ve chvíli, kdy hra nezvládá vykreslovat snímky ve stejné frekvenci, s jakou se mění obraz na panelu.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
Displej má certifikaci Pantone.
Foto: Otakar Schön

Displej má jen tenké rámečky, ale proti první generaci jsou trochu větší, to proto, aby se nahoru vešla webová kamerka. Asus tentokrát zabodoval, protože přidal i infračervený senzor, díky němuž notebook podporuje službu Windows Hello, tedy přihlášení rozpoznáním obličeje. Proč je to příjemné, asi není potřeba vysvětlovat.

Dvě stránky výkonu a ceny

Model, který české zastoupení Asusu poslalo na test, je šílený. Je to ukázka toho, co je aktuálně možné nacpat do malého notebooku bez použití čipů z rodiny M1 od Applu. Notebook s procesorem Ryzen 9 6900HS a grafické karty Radeon RX 6800S, 32 GB RAM a 1TB SSD přijde v přepočtu asi na 70 tisíc korun a zatím ho ani čeští prodejci nemají zalistovaný. Tahounem výkonu v tomto případě je hlavně procesor, který je v průměru asi o 10 procent výkonnější než Apple M1 Pro. To je skvělé.

Méně skvělé je, že AMD a v našem případě notebook od Asusu potřebuje na takový výkon více energie a při provozu na baterii se MacBook Pro výkonově srovná s Ryzenem 9, ale také vydrží podstatně déle pracovat.

Zatímco porovnání s MacBookem Pro je nutné kvůli tvrzení Asusu, že nová verze G14 je nejvýkonnější kompaktní laptop na trhu, mnohem zajímavější jsou reálné výsledky a postavení laptopu ve světě počítačů s Windows. V testu PCMark 10, který srovnává pracovní výkon v kancelářských aplikacích, je Asus ROG Zephyrus G14 lepší než 95 procent počítačů, které kdy prošly tímto testem. Bez ohledu na velikost a spotřebu či typ počítače, G14 patří mezi nejlepších pět procent počítačů, na kterých můžete pracovat v Excelu. Na tomto výsledku je nejšílenější to, že jsme k němu dospěli ve výchozím režimu „Windows“. A to jsme testovali v režimu výkon, nikoliv v tom nejvýkonnějším režimu Turbo, který není pro práci vhodný, protože je v něm počítač hlučný.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
V testu PCMark 10 je Asus ROG Zephyrus G14 lepší než 95 procent počítačů, které kdy prošly tímto testem.
Foto: UL Benchmarks

Ale u toho se G14 nezastaví, má skvělé výsledky i v náročnějších testech, při renderování 3D objektů a podobně. A samozřejmě má také solidní výsledky ve videohrách, i když grafika Radeon RX 6800S působí trochu jako brzda – jde o úspornou variantu karty, která má výkon srovnatelný s mobilní GeForce RTX 3060. Ale ještě výkonnější a hladovější čip by se do tak kompaktního laptopu vešel mnohem hůře a náročnější by bylo také jeho chlazení.

V testu Time Spy ze sady 3DMark získal Asus ROG Zephyrus G14 přesně 9207 bodů v režimu Turbo. V případě režimu „Windows“ to bylo o tisíc bodů méně, což pořád stačí na to, aby byl G14 „průměrný“ herní počítač, opět se započtením všech zařízení, která testem Time Spy prošla. A ještě pro úplnost v režimu Performance, který je doporučený i pro hraní, dostal Zephyrus G14 8834 bodů, což je jen o čtyři procenta horší výsledek než u režimu Turbo.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
V testu Time Spy ze sady 3DMark získal Asus ROG Zephyrus G14 přesně 9207 bodů v režimu Turbo.
Foto: UL Benchmarks

Snadno porovnatelná čísla z univerzálních benchmarků jsou jedna věc, druhá věc je, jak se na počítači hraje. I přes „průměrné“ výsledky to s hraním vypadá dobře. I nové hry poběží s nejvyšším nastavením detailů ve Full HD a často i v nativním rozlišení displeje se 60 a více snímky za sekundu, tedy plynule.

Forza Horizon 5 s nastavením Ultra zvládla v rozlišení 2560 x 1600 bodů v průměru 77 snímků za sekundu a nejnižší naměřená hodnota v integrovaném testu výkonu byla 67 snímků za sekundu. V PC verzi hry Horizon Zero Dawn jsme s nejvyšším nastavením grafických detailů naměřili v plném rozlišení průměrných 66 snímků za sekundu. Ve Full HD rozlišení byl průměr 94 snímků za sekundu, opět dost na plynulé hraní s krásnou podívanou. I když by bylo zajímavější testovat novější Horizon Forbidden West, který je zatím pouze na PlayStation 4 a 5.

Bez problémů běží v plném rozlišení a s maximálním nastavením Halo Infinite se 65 snímky za sekundu, krásně se hraje Kingdom Come: Deliverance, i když ani tahle ve své době extrémně náročná hra nepředstavuje dnes žádnou výzvu ani s nejvyšším nastavením kvality a HD texturami. No a nakonec Counter-Strike: Global Offensive běžel v plném rozlišení displeje s nejvyšším nastavením detailů v rozmezí 126 až 272 snímků za sekundu, takže v méně náročných hrách se dá bez kompromisů využít displej naplno.

Zephyrus v praxi

Vysoký špičkový výkon je skvělá věc. Na G14 se dá zvládnout více práce a mnohem lépe se na něm hraje než na nových MacBoocích Pro. Má to ale také odvrácenou stránku, která asi nikoho nepřekvapí. ROK Zephyrus G14 hřeje jako blázen a v turbo režimu také hlučí jako blázen, jak se snaží komponenty uchladit.

U notebooků je to běžné, speciálně u těch herních, ale menší tělo znamená, že se potíže násobí. I ve výchozím nastavení byl notebook v tiché místnosti slyšet a byl jasně citelně teplý. V zátěži pak teplota i hluk rostly až na 50 dB, což je dost na počítač, který máte třeba méně než půl metru od uší. Naštěstí je v nastavení výkonu počítače v aplikace Armory Crate také tichý režim, který přepne notebook do pasivního provozu bez točících se větráků. Díky snížení provozní frekvence procesoru a využití integrovaného grafického adaptéru je pak počítač neslyšný, přitom si zachovává více než dost výkonu pro kancelářskou práci. Navíc podsvícená klávesnice (s proměnlivými barvami, ale bez možnosti nastavení barvy pro jednotlivé klávesy) a velký touchpad práci rozhodně zpříjemňují.

Asus ROX Zephyrus G14 mrká na uživatele kamerkou Windows Hello, na okolí diodami v displeji
Klávesnice je podsvícená s proměnlivými barvami. 
Foto: Otakar Schön

V tichém kancelářském režimu si může člověk užít i solidní zvuk reprosoustav. Ty začínají hrát až nad hranicí 100 HZ, takže se nekoná žádné velké dunění, ale od 150 Hz už má notebook v podstatě ideální poslechovou křivku skloněnou od basů k výškám. S ohledem na hluk větráků se při hraní hodí sluchátka, ale pro sledování videí na YouTube nebo na videohovory jsou reprosoustavy i mikrofon přímo v notebooku tak akorát.

Slabší je to s výdrží baterie. V testu PCMark vydržel notebook ve výchozím nastavení s jasem staženým na 150 nitů jen 4 hodiny a 16 minut. Stejný výsledek ukazoval i v praxi, a to je strašně málo, pokud ho od začátku srovnáváme s MacBooky osazenými čipy Apple M1 Pro. Jde se ale dostat výše. Stačí přepnout na tichý režim, stáhnout jas, snížit rozlišení displeje i jeho obnovovací frekvenci a pak vydrží notebook i devět hodin nenáročné práce.

Ve výsledku je Zephyrus G14 zvláštní počítač. Není to nejlepší notebook v poměru ceny a výkonu, rozhodně ne testovaný model s AniMe Matrixem. Ale i ten je za očekávaných sedmdesát tisíc korun s DPH vlastně ve své kategorii docela dobře konkurenceschopný – je totiž unikátní. A doprodávané loňské modely jsou pak cenově mnohem zajímavější, takže stojí za pozornost.

Aktualizace: Asus zveřejnil oficiální ceny nové generace Zephyru G14 pro český trh, a ty jsou lepší, než se čekalo. Testovaný model ve vrcholné výbavě přijde na 57 990 korun, pro srovnání Macbook Pro 14“ s opdovídající výbavou přijde na 84 990 korun.