U žádného telefonu jsem se při recenzování nebál tolik, jako když jsem měl v ruce poprvé skládací Galaxy Fold. Strach asi provázel všechny nové majitele těchto zařízení, protože nikdo nevěřil bytelnosti displeje, který lze přeložit na půl. Letos už stačilo vědět, že Galaxy Fold4 nepatří na pískoviště. A není to jen záležitost marketingu, ale dlouhodobých zkušeností milionů lidí.

Z experimentu, který měl ukázat, že Samsung je technologicky před konkurencí, se Fold stal svébytným zařízením, které umí telefonovat, ale nespokojí se s tím. A zatímco Apple má problémy s tím, jak na velké obrazovce pracovat s více aplikacemi, Samsung to už rozlousknul.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na první pohled vypadá Fold vlastně stejně jako předchozí model – i ty předtím. V zavřeném stavu je to úzký, tlustý mobil, který má na průřezu lehce klínovitý tvar – AMOLED displej uvnitř se nepřekládá jako list papíru, ohyb má několikamilimetrový rádius.

Galaxy Fold4
Galaxy Fold4 vedle Galaxy Note 20
Foto: Otakar Schön 

Odolný vůči vodě i času

Ze všeho nejvíce připomíná Fold klasické komunikátory Nokia, které měly na jedné straně obrazovku, pod ní fyzickou klávesnici. Po rozevření je ale uvnitř skoro osmipalcový displej, klávesnice pouze virtuální. To ovšem není novinka. Samsung letos změnil jen poměry stran a velikost rámečků, takže vnější i vnitřní displej jsou trochu širší. Malých designových změn je na telefonu více – a ve výsledku mají příjemný efekt. Je to skoro klišé, ale když poskládáte spoustu malých věcí, získáte někdy více než jejich prostý součet.

Proti klasickým telefonům řady Galaxy S má Fold vlastně dvě technické odchylky, když nepočítáme skládací displej. Místo čtečky otisků prstů integrované v obrazovce má Fold čtečku na boku, takže je přístupná ve složeném i rozloženém stavu. Druhou změnou je selfie kamerka, tedy jedna ze dvou. Ta v rozloženém stavu je skrytá pod displejem, jen má obrazovka nad ní řidší strukturu obrazových bodů. To je spíše výstřelek než přínosná inovace, ale ničemu to nevadí.

Na test nám dorazil model v jemné béžové barvě, která i díky matnému povrchu působí docela elegantně, výraznější je jen lesklý pant s vyraženým logem Samsung. Firma má v nabídce také konzervativní černou variantu a výraznější zelenošedou verzi. Všechny varianty bez ohledu na barvu se pak chlubí zvýšenou odolností, za kterou stojí nejmodernější nerozbitné sklo Gorilla Glass Victus+ a ochrana proti vniknutí vody podle standardu IPX8.

Toto označení slibuje v podstatě kompletní vodotěsnost, ale má to háček spojený s písmenem X – na jeho místě by měl být stupeň ochrany před průnikem prachových částic, ale není. Design pantu je stále trochu otevřený, takže je potřeba telefon chránit před pískem a prachem. Tohle zůstává nadále komplikací. Nikdo se nechce bát o telefon za desítky tisíc.

Galaxy Fold4
Galaxy Fold4
Foto: Otakar Schön

Zkušenosti mých dvou známých, kteří dlouhodobě používají loňský Fold, vzbuzují optimismus. Ani jeden telefon po roce neskřípe a popravdě vypadají jako nové. Životnost skládacích telefonů by ostatně takhle nikdo neřešil, kdyby Samsung před lety netlačil na pilu. Pustil do světa první generaci příliš brzy – a telefony to v rukou recenzentů nevydržely, takže si za to může sám.

Po milionech prodaných kusů se žádná nová aféra nekonala, takže jsem se k telefonu choval víc než týden úplně normálně, nosil ho po kapsách, i do dílny jsme ho vzal. Jen jsem ho na rozdíl od odolného CAT neházel po betonových dlaždicích a nehrál s ním fotbal. 

Jen tak ovšem nezmizí potřeba připomenout, že Fold je v zavřeném stavu poměrně tlustý a také těžký. S tím se nedá nic dělat. Kov, sklo a baterie něco váží.

Displejů jako když naseje

To hlavní na Foldu je samozřejmě skládací displej uvnitř zařízení, ale to úplně nestačí. Pro většinu z každodenních interakcí s telefonem totiž není potřeba telefon rozkládat, zvlášť když se většina lidí dívá na mobilu na hodiny. Samsung pro letošek vnější displej rozšířil a už loni byl dost velký na to, aby se s ním dalo normálně pracovat. Vnější displej má úhlopříčku 6,2" a rozlišení 904 × 2316 s poměrem stran 23 : 1, je tedy stále užší než displeje většiny telefonů, ale ten rozdíl už není tak dramatický. Klasický televizní poměr stran 16 : 9 už telefony skoro nemají – a například Galaxy S22 Ultra má poměr stran 19 : 9.

Vnější displej kromě užšího prostoru nabízí všechny moderní funkce – jde samozřejmě o AMOLED obrazovku, ale k tomu Samsung přidal také podporu 120Hz obnovovací frekvence. V displeji je symetricky umístěná dírka na selfie kamerku, takže i ve složeném stavu má telefon všechny potřebné funkce, a to včetně podpory videohovorů. Tím ovšem možnosti snímání autoportrétů jen začínají. 

Galaxy Fold4
Galaxy Fold4 má selfie kamerku skrytou v displeji, vidět je hlavně při pohledu z úhlu.
Foto: Otakar Schön

Přední obrazovka spolupracuje s tou vnitřní. Po rozevření telefonu se aktivní aplikace automaticky zobrazí na velké ploše. V opačném směru to jde také, ale uživatelé si musí nastavit, které aplikace mají tímto způsobem zůstat aktivní. Samsung předpokládá, že většina uživatelů zavřením telefonu dává najevo, že s aktuální činností skončili.

Vnitřní displej je logicky dominantní prvek telefonu. Úhlopříčka 7,6" a rozlišení 2208 × 1768 bodů v podstatě zdvojnásobuje dostupnou plochu. I vnitřní displej přitom nabízí 120Hz obnovovací frekvenci a fenomenální kontrast spojený s OLED technologií. Selfie kamerka, která je z určitých úhlů neviditelná, je drobnost. Nepřináší žádné zázračné zlepšení, ale dodává telefonu trochu na zajímavosti. Možná.

Zásadnější je to, co jde s displejem dělat, a to má dvě části. Tou první jsou samotné rozměry, ta druhá je závislá na softwaru. Od první generace jsem měl pocit, že i když je vnitřní displej výrazně větší, nepřináší při standardním použití nic navíc ve srovnání s klasickým telefonem s velkou obrazovkou. Dnes se neskládací mobily blíží 7" úhlopříčce a pro sledování videa na YouTube je skoro jedno, že máte k dispozici velký čtverec, když rozměr v poměru stran 16 : 9 je skoro stejný jako na obyčejném mobilu. A speciálně YouTube se na velkém displeji chová… nevhodně.

Galaxy Fold4
Foto: Otakar Schön

Celoobrazovkový režim umístí obraz přesně doprostřed, tedy přes ohyb. I v případě, že máte telefon polootevřený v režimu „laptopu“, je obraz z YouTube na prostředku, tedy úplně špatně. Stejný problém je i s HBO Max nebo videem od Amazonu, naopak Disney+ dá obraz v tomto režimu správně na horní část displeje.

Velká, skoro čtvercová obrazovka je tak výhodou při sledování starších seriálů natočených v poměru stran 4 : 3, nebo když si video roztáhnete na celou obrazovku a oželíte dění po stranách, což dává smysl jen u určitých typů obsahu. Ale na zajímavosti nabírá velký displej v jiných aplikacích a při využití softwarových možností Galaxy Fold4.

V podstatě všechny aplikace umí na obrazovku umístit více informací – v jiném formátu, než jsou uživatelé zvyklí, ale jde to. Čtení je pak pohodlnější, u obrázků také záleží, v jakém formátu jsou vyfocené, případně jaké detaily chcete studovat. E-knihy jsou na rozevřeném Foldu fajn, práce s tabulkami také. Více místa je výhoda všude, kde obsah nemá pevně daný poměr stran.

Velká obrazovka přímo svádí k tomu, dát dvě aplikace vedle sebe, nebo klidně tři… A Samsung na to myslí. Největší změnou nového modelu je úprava uživatelského rozhraní. V rozevřeném stavu máte na displeji v podstatě pracovní plochu známou z Windows, MacOS nebo ChromeOS a hlavním panelem s ikonami aplikací.

Galaxy Fold4 a tři aplikace na jedné obrazovce
Galaxy Fold4 a tři aplikace na jedné obrazovce
Foto: Otakar Schön

Přetažením ikonek z hlavního panelu na obrazovku pak lze umístit aplikaci na vybrané místo podobně jako ve Windows. Následně si člověk může uložit i takto vytvořené konfigurace oken a aplikací do hlavního panelu. Pokud chcete mít při sledování videí na YouTube otevřený Twitter, informace o pohybu hodnoty akcií nebo nějaký firemní přehled, můžete.

Víc než jen telefon

V rámci využívání potenciálu konstrukce telefonu jde na spodní obrazovce pustit klávesnici a na horní mít upravovaný text nebo data v jemné nostalgické vzpomínce na Nokii Communicator. Telefon ale pořád není zařízení, na kterém bych chtěl psát delší texty. I na to má Samsung samozřejmě odpověď – připojte třeba k telefonu klávesnici přes Bluetooth. Nebo to udělejte ještě lépe – aktivujte režim Dex, který simuluje počítačové prostředí na bezdrátově připojené obrazovce.

Nejlépe to jde logicky s chytrými televizemi od Samsungu nebo se Smart Monitorem stejného výrobce, u kterého můžete telefon připojit i přes konektor USB-C a zároveň telefon dobíjet. Funguje to i s USB-C dokovacími stanicemi všech možných výrobců, ale zařízení přímo od Samsungu si v tomto ohledu prostě dobře rozumí, jsou k tomu doslova stvořená.

Displej lze ovládat i dotykovým perem, stejně jako před rokem je ale nutné si toto zařízení koupit zvlášť a ještě k němu ideálně přidat pouzdro, které má držák. Do skládacího telefonu se stylus nevešel.

Nejlepší možný výkon

Velkou roli v použitelnosti Galaxy Fold4 hraje procesor. Už léta víme, že telefony od Samsungu pro Evropu nejsou ideální, protože v nich Samsung používá čipy vlastního designu, které v některých oblastech zaostávají za lídrem trhu, jímž je kalifornský Qualcomm. Letos rozdíl není ani tak ve výpočetním výkonu, Exynos od Samsungu umí být v některých parametrech dokonce lepší.

Samsung ale pro skládací telefony používá jen čipy od Qualcommu, takže v některých ohledech je Fold pro evropské zákazníky lepší než telefony řady S.

Použitá čipová sada Snapdragon 8+ Gen 1 je aktuálně nejvýkonnější křemík dostupný pro telefony s Androidem. iPhone má sice stále vyšší výkon, ale v běžném provozu to znát není. I ve hrách je na tom Galaxy Fold dobře, byť jde o telefon mířící spíše na zákazníky, kteří chtějí na telefonu pracovat.

Galaxy Fold4 má k dispozici nadstandardních 12 GB operační paměti a i to pomáhá se svižným chodem systému a s prací s větším počtem aplikací najednou. Na druhou stranu Galaxy S22 s Exynosem se chová úplně stejně, samotný operační systém a standardní aplikace nevytíží naplno ani Exynos, ani Snapdragon. Rozdíl je hlavně v tom, že mobily s Exynosem je potřeba dříve nabíjet.

Galaxy Fold4
Foto: Otakar Schön

Fold se Snapdragonem vydrží asi o patnáct procent více než Galaxy S22 Ultra, i když má menší kapacitu. Byly dny, kdy jsem při odchodu do postele měl polovinu baterky k dispozici. Není to kupodivu proto, že bych se bál nebo nechtěl telefon používat. Půlku baterie měl i po šestnáctihodinovém dni se čtyřmi hodinami aktivní obrazovky. Většinu času jsem byl na wi-fi, ale Snapdragon je efektivnější i při práci s mobilními daty.

V balení s telefonem není nabíjecí adaptér, což Samsung po vzoru Applu obhajuje efektivnější, a tedy zelenější logistikou. Fold4 podporuje „rychlé“ 25W nabíjení, ale plné dobití telefonu trvá více než hodinu, zatímco čínské značky mají i 100W nabíjení a plnou nádrž mají za půl hodiny. K dispozici je také bezdrátové dobíjení, které je samozřejmě ještě pomalejší, ale zato pohodlné a průběžné.

Fotoaparáty jako v S22+

Letošní generace Galaxy S přinesla solidní skok v kvalitě fotoaparátů a u Foldu se to opakuje. Přechod na modernější 50MPx snímač hlavního fotoaparátu stojí za detailnějšími snímky, rychlejšími reakcemi na závěrku a lepšími záběry v šeru a interiérech.

Ultraširoký snímač zůstal stejný, proti části konkurence mu chybí automatické ostření, ale v praxi funguje spolehlivě a na snímky architektury či velkých skupin lidí nepotřebuje přeostřovat. Naopak „zoom“ je lepší než u loňského modelu, protože Fold4 dostal teleobjektiv s trojnásobným přiblížením místo toho dvojnásobného z loňska.

Galaxy Fold4
Galaxy Fold4 má na zadní straně tři fotoaparáty a to bohatě stačí.
Foto: Otakar Schön 

Nakonec jsou tu selfie kamerky, o kterých jsem se už zmínil – telefon má dvě, v zavřeném stavu je dostupná ta lepší, zatímco ta „neviditelná“, schovaná pod displejem, má nízké rozlišení a nedostane se k ní dost světla, takže výsledky nestojí za moc. Nejlepší způsob, jak si udělat selfie, je beztak s rozevřeným telefonem, kdy lze k autoportrétům využít hlavní snímač nebo všechny tři.

Fold4 má navíc zabudovaný stativ, stačí telefon v režimu laptopu posadit na rovnou plochu, namířit a zmáčknout spoušť – to je ideální na noční snímky nebo na tvorbu časosběrných videí. Nebo na to, abyste si pořídili skupinovou fotku se všemi zúčastněnými. Stačí mít na rukou chytré hodinky a ovládat fotoaparát na dálku.

Velký displej otevřeného Foldu také umožňuje hned zobrazit náhledy pořízených snímků nebo sledovat pohled ze všech snímačů při natáčení videa a přepínat mezi nimi podle potřeby. Opět to není nic, co by z Foldu dělalo absolutní pecku, ale je to další z řady příjemných drobností, které mají šťastní majitelé k dispozici.

Android se spoustou úprav

Skládací telefony od Samsungu mají trochu nevděčný osud. Na trh míří na konci prázdnin a to z nich obvykle dělá poslední špičkový telefon se „starým“ Androidem. Letos dokonce Google vydal finální verzi Androidu 13 dříve, než se Galaxy Fold4 dostane do obchodů. Žádný nový mobil s Androidem 13 ale na trhu není, takže to není tak strašné.

Na straně Samsungu jsou hned dvě věci. Jednak je to nejdelší záruka softwarové podpory mezi telefony s Androidem – Galaxy Fold dostane nejen Android 13, ale také tři další generace Androidu a bezpečnostní aktualizace bude dostávat nejméně do srpna 2027, tedy celých pět let od zahájení prodeje.

Galaxy Fold4 navíc většinu novinek z Androidu 13 má, protože Samsung s Googlem pracuje na lepší podpoře zařízení se skládacími obrazovkami už několik let – a často má softwarové prvky dříve, než je Google začlení do Androidu jako takového.

Jediný reálný háček kolem Foldu4 je v tom, kolik lidí bude letos ochotných koupit si telefon za 45 tisíc korun a více. A realita je taková, že prodeje dražších modelů méně trpí na výkyvy ekonomiky. Fold4 je luxusní zboží, které nabízí dost argumentů pro koupi. Včetně velkorysého „cashbacku“ maskovaného jako bonus k výkupu staršího telefonu. Hlavně je to ale špičkový telefon, který dokáže svou odlišnost využít mnohem lépe než dříve.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, který do téměř pravidelného pátečního e-mailu dostane to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.