Asus ROG je jednička na českém i slovenském trhu herních notebooků i počítačových komponent pro herní stroje – nebo to o sobě tchajwanská firma alespoň tvrdí. Tento týden začala v Česku po malé prodlevě prodávat i svůj nejnovější herní produkt – přenosnou „konzoli“ ROG Ally.

„Alík“, jak by se systému asi nemělo říkat, ale v rámci našeho testu se k této zkratce uchýlíme, připomíná konstrukcí veleúspěšné Nintendo Switch a „kapesní“ počítač Steam Deck. Největší výhodou ROG Ally je fakt, že jde o plnohodnotný počítač s Windows, jen bez myši a klávesnice. Největší slabinou je potom to, že má v sobě Windows 11.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejdřív je nutné říct to nejdůležitější: ROG Ally není revoluční zařízení, které změní svět. Je to překvapivě výkonný počítač v těle, které kombinuje malý dotykový tablet s herním ovladačem. A je to výsledek pěti let práce designérů a inženýrů. Nejen těch v tchajwanském Asusteku, kterému patří značka Asus ROG, ale také v AMD. To dodalo srdce celého systému – procesor Ryzen Z1 Extreme se zabudovanou grafickou kartou.

Asus ROG Ally
Asus ROG Ally.
Foto: Otakar Schön

Výsledek je přenosné zařízení, které má výkon srovnatelný s PlayStationem 4 Pro nebo Xboxem Series S, ale napájené integrovanou baterií. Bílá barva ROG Ally a hlavně jeho ovládací prvky vyvolávají především porovnání s kapesním Xboxem, po kterém fanoušci dlouho volali a který Microsoft nikdy nevyrobil.

Funkční design

Ally se často porovnává s herním systémem Valve Steam Deck, protože mají do značné míry společnou cílovou skupinu a funkce. Steam Deck je více „konzole“ spojená s jedním zdrojem her, ale i když používá Linux, běží na něm už téměř deset tisíc her z nabídky obchodu Steam. Proti Steamu se Ally vymezuje už při rozbalení. Negativně tím, že v balení s dražším „Alíkem“ od Asusu není cestovní pouzdro, to se bude prodávat zvlášť. Evidentně by tím ještě narostla cena a dostala by se nad psychologickou hranici 20 tisíc korun.

To druhé vymezení je mnohem pozitivnější. ROG Ally je mnohem hezčí – a navzdory velmi podobným rozměrům působí subtilnějším dojmem. Možná to dělá jen použitá bílá barva s kontrastujícími ovládacími prvky proti šedošedému Steam Decku, ale svou roli hraje i tvarosloví. To se projeví po vyndání z krabice. I ostře vypadající zkosené hrany jsou čistě ergonomické a také díky dobrému rozložení váhy se ROG Ally dá překvapivě dobře udržet v jedné ruce.

Asus ROG Ally
Foto: Otakar Schön

Asus si k ovládání systému zvolil kombinaci dotykové obrazovky a herních ovládacích prvků, které nejde označit jinak než za okopírovaný ovladač k Xboxu. Asymetrické analogové páčky jsou pro Xbox typické – a „Alík“ je má také. Proti Steam Decku chybí dotykové plošky, pro ovládání myši lze použít analogové páčky nebo dotykovou obrazovku, ale díky absenci dvou velkých šedých čtverců vedle obrazovky vypadá „Alík“ lépe.

Protože je Asus ROG značkou pro hráče – a hráči si potrpí na barevná světýlka –, má i Ally RGB osvětlení. Na zádech je světelný pruh, který ovšem hráči sami nevidí, kolem analogových páček jsou pak světelné prstence. Jejich barvy je možné nastavit podle přání uživatele nebo je sladit s osvětlením Philips Hue prostřednictvím funkce Asus Aura Sync. Ale jdou i úplně vypnout.

Zajímavější je to, co Asus udělal uvnitř zařízení, i když to není vidět. Třeba chlazení, které odvádí teplo pryč od částí zařízení, kterých se člověk dotýká, takže i při hraní v „turbo“ režimu s připojeným napájecím adaptérem zůstává „Alík“ tichý a chladný. Asus se chlubí i tím, že porazil gravitaci – totiž že chlazení využívající princip heatpipes (odvodu tepla s využitím cyklického odpařování kapaliny ve speciálních trubičkách) funguje stejně efektivně bez ohledu na polohu zařízení v prostoru. Nestane se tak, že by uživatel přišel kvůli horšímu chlazení o část výkonu třeba proto, že si lehl na záda a Ally drží nad sebou obrazovkou dolů.

Asus ROG Ally
Foto: AsusTek

A jako důležitý bonus se celá hračka dá snadno servisovat – používá normální šroubky místo záplavy lepidla. A uvnitř je mimo jiné standardní (vyměnitelné) SSD úložiště, byť v méně obvyklém miniaturním formátu.

Displej i výkon naplno

Další prvek, který vyniká při srovnání s nejbližší konkurencí, je displej. Pravda, Nintendo má i OLED verzi svého Switche, ale Steam Deck i všechny varianty konzole od Nintenda se musí spokojit s nižším rozlišením obrazovky na úrovni HD. Ally proti tomu nasazuje IPS LCD s rozlišením 1920 x 1080 a nadstandardním jasem 500 nitů na 7“ úhlopříčce.

Hezčí displej, navíc s obnovovací frekvencí až 120 Hz, by byl k ničemu, kdyby ho „Alík“ nemohl využít – ale může. Procesor s grafickým čipem s výkonem 8 TF je potenciálně vyšší, než má Xbox Series S, a hrubý výpočetní výkon je srovnatelný s výbornými kancelářskými PC nebo s levnějšími herními notebooky osazenými grafickou kartou třídy GTX 1650. To je v kapesním balení s hmotností 608 gramů parádní.

Maximální výkon je smysluplně dostupný pouze v případě, že je zařízení Ally připojené k elektřině. Každopádně to je menší problém, než by se na první pohled mohlo zdát. I u „osobního“ herního zařízení je normální používat ho primárně v dosahu zásuvky – doma, v kavárně, ve vlaku nebo letadle nejsou zásuvky nic výjimečného. Na hraní uprostřed lesů to samozřejmě moc není, protože v těle „Alíka“ je 40 Wh baterie a v režimu nejvyššího výkonu si jen procesor s grafickým čipem řeknou o 30 W.

To znamená, že Cyberpunk 2077 nebo Zaklínače 3 si mimo dosah zásuvky naplno zahrajete hodinu a čtvrt. Na dvojnásobek se dostanete se sníženým rozlišením a omezením počtu zobrazovaných snímků, ale čtyři hodiny hraní z něj dostanete tak maximálně při hraní Solitaire s nízkým jasem obrazovky. Ovšem video můžete sledovat třeba pět hodin, protože tam spotřebu určuje hlavně jas displeje.

Když se ale připojíte k zásuvce nebo hodně výkonné powerbance, budete moct hrát moderní náročné hry ve FullHD rozlišení se středním nebo i vyšším nastavením detailů. Třeba Forza Horizon 5 na ROG Ally byla výborná. Ono jde obecně o jednu z nejlépe optimalizovaných her pro PC za posledních pár let. Ani tak bych ale nevěřil, že někdy budu hrát FH5 na handheldu ve FullHD rozlišení s grafikou téměř nerozlišitelnou od Xboxu Series X. 

Asus ROG Ally
Foto: Otakar Schön

Hlavně je „Alík“ pohodlnější než mít na klíně notebook a ještě držet v ruce ovladač. A alespoň pro mě je slabá výdrž baterie mnohem menší problém, než jsem si myslel. Ostatně i cesta do Prahy mi zabere maximálně 40 minut sezení ve vlaku, kdy bych mohl hrát, a na to baterka stačí.

Windows jako nepřítel

S ROG Ally jsem nestrávil tolik aktivního času, kolik bych chtěl. Další čas mi navíc ukradla „péče“ o toto zařízení. Protože je to počítač s Windows, pořád se něco stahovalo a aktualizovalo. Krása herních konzolí je v tom, že prostě fungují. Stáhnete hru, hrajete. Nebo vložíte paměťovou kartu se hrou – a hrajete. ROG Ally ale potřebuje aktualizovat Windows, Steam, GOG, Battle.net… pořád něco. Při delším vlastnictví se tahle stinná stránka neprojeví tak výrazně, jako když se snažíte urvat nějakou tu hodinku na hraní ve chvíli, kdy Microsoft vydal velkou aktualizaci Windows.

Asus ROG Ally
Foto: Otakar Schön

Použitý operační systém má mezery i v ovládání. Virtuální klávesnice na obrazovce sice funguje, ale občas překrývá obsah, se kterým se snažíte pracovat. Sedmipalcová obrazovka s FullHD rozlišením je sice krásně ostrá, ale písmena jsou jako blechy. Asus se snažil dostat co nejvíce ovládacích prvků do aplikace Armor Crate a do panelu rychlého nastavení, základem jsou ovšem pořád Windows 11 ve standardním „desktopovém“ režimu. Naštěstí není těžké Ally připojit ke klávesnici, myši a velké obrazovce – stačí k tomu monitor s USB-C hubem nebo dokovací stanice. Jednoduchý dok bude prodávat i přímo Asus.

Na druhou stranu jsem ale měl přístup ke všem hrám na PC, které vlastním. Stejně jako na desktopu jsem měl i na „Alíkovi“ nainstalovaný Steam, GOG, Battle.net, Uplay a EA Play… a samozřejmě i předinstalovaný Xbox Game Pass. Asus novým majitelům ROG Ally nabízí tři měsíce přístupu ke službě Game Pass Ultimate se stovkami her v čele s Forzou nebo Microsoft Flight Simulatorem. Mimochodem i letecký simulátor na „Alíkovi“ funguje, jen musíte přežít celodenní stahování v nejhorším aktualizačním programu na světě. Flight Simulator 2024 snad nabídne lepší způsob stahování herních dat.

O ROG Ally by se toho dalo napsat mnohem víc, například data o výkonu v různých hrách včetně Diabla IV, ale bohužel, testované zařízení muselo předčasně zpět do Asusu. A to zrovna ve chvíli, kdy vyšel aktualizovaný firmware, který měl přinést vyšší výkon a nižší spotřebu při hraní bez zásuvky.  K herním handheldům se nicméně ještě vrátíme. ROG Ally totiž přes oficiální zahájení prodeje není k dostání. Vypadá to, že se první dodávka hned vyprodala.

Asus ROG Ally
Foto: AsusTek 

A ani se nedivím, i když je ROG Ally dvakrát dražší než nejlevnější verze Steam Decku, kterého by se do konce letošního roku měly prodat tři miliony kusů. Asus ROG nikdy nebyla levná značka – a hráči jsou ochotní si za špičkový výkon připlatit.

Další várka by měla dorazit do konce června, takže ho možná zvládnete koupit jako dárek za vysvědčení, i když se prý dětem odměny za dobré známky dávat nemají. Jenže když děti spí, „Alík“ bude váš… Jen nesmíte myslet na to, že za dvacet tisíc koupíte klidně celý herní notebook s GeForce RTX 1650.  

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.