Chytrý telefon toho umí dost už po vybalení z krabice, ale až aplikace z něj udělají opravdového pomocníka. Nabídka pro Android je rozsáhlá, v Play Storu jsou k dispozici statisíce více či méně kvalitních aplikací. Spousta bezplatných i placených by si místo v seznamu zasloužila, ale zmiňovat je nebudeme. Dnes se totiž soustředíme na aplikace, které patří do „základní výbavy“ a neměly by chybět na žádném chytrém telefonu. Právě ony z něj totiž dělají chytráka. Navíc jsou kromě her a jedné výjimky všechny bezplatné.

Předpokládáme, že máte telefon správně nastavený – přidali jste na něj účet Google (máte tedy přístup k Obchodu Play, ideálně i s nastaveným způsobem placení) a jste nějakým způsobem připojeni k internetu (pokud možno přes wi-fi). Podrobněji se základům s novým smartphonem věnujeme ve včerejším článku, nejde o nic složitého.

Disk Google, YouTube a QuickOffice, Chrome

Od Googlu už máte ve svém androidím telefonu předinstalovanou slušnou výbavu, měli byste ale zvážit on-line úložiště Disk Google, případně ho doplnit vynikajícím editorem QuickOffice. Ten sice už Google nahradil sadou samostatných aplikací, ale v nabídce jej stále má.

Silně také doporučujeme doinstalovat aplikaci YouTube, která na některých telefonech chybí. Jakýkoli mobil s trochu silnějším hardwarem pak zvládne i prohlížeč Chrome, který navíc umí komunikovat s tím desktopovým. Všechny čtyři aplikace od Googlu jsou zdarma, kvalitně zpracované a pohodlné na práci i na zábavu.

=> Disk Google na Google Play Store
=> Quickoffice na Google Play Store 
=> YouTube na Google Play Store 
=> Chrome na Google Play Store

Pubtran a Můj vlak – jízdní řády vždy a všude

Nestíháte autobus a potřebujete se rychle podívat, kdy jede další? Nebo už sedíte v tramvaji a zajímá vás, v kolik hodin vystoupíte před domem? Jednoduchá aplikace Pubtran se napojuje na databáze IDOS a dopravních podniků, a navíc podle GPS pozná, poblíž které zastávky se nacházíte, a umí ukládat oblíbená vyhledávání. Je zdarma a nikdy už nebudete muset hledat na nečitelných jízdních řádech, kdy vám to vlastně jede.

Velmi povedenou aplikaci Můj vlak vydaly nedávno České dráhy. Pokud jezdíte častěji vlakem, je v podstatě nutností, už kvůli detailním informacím o konkrétním spoji, vlaku a všech výlukách.

=> Pubtran na Google Play Store
=> Můj vlak na Google Play Store

Počasí – Yahoo! weather

Aplikací na sledování počasí je spousta, ta od Yahoo! skvěle vypadá a nabízí widget i přehled v notifikační liště, kromě toho můžete po rozkliknutí analyzovat dost detailní údaje. I pokud nejste posedlí sledováním rychlosti větru a dlouhodobé předpovědi – podívat se na displej telefonu, kolik je ve vašem okolí (nebo třeba cíli cesty) stupňů, je prostě praktické.

=> Yahoo Weather na Google Play Store

RunKeeper – pro každého sportovce

GPS je mocný nástroj, a s RunKeeperem můžete velmi přesně měřit, kolik kilometrů jste ušli, uběhli nebo ujeli na kole, kolik jste při tom spálili kalorií, a ještě si cestu zobrazit na mapě. Všemožných aktivit (včetně zimních sportů, ale také třeba plavání) je v aplikaci spousta, záznamy si můžete (neveřejně) nahrávat na internet a sledovat, jak se zlepšujete, a to i v bezplatné verzi. Velcí sportovci si případně mohou předplatit rozšířenou verzi Elite, ale omezení bezplatné verze nejsou nijak obtěžující.

=> RunKeeper na Google Play Store

Battery Widget Reborn

Jediná placená aplikace v seznamu ukazuje zbylá procenta baterky v notifikační liště nebo pomocí widgetu, její síla ale hlavně spočívá v tom, že velmi přesně odhadne, jak dlouho ještě telefon vydrží nabitý (čím déle ji používáte, tím jsou statistiky přesnější). Kompletní přehled funkcí najdete v Play Storu, podstatné je, že než za aplikaci zaplatíte, máte možnost si ji vyzkoušet a v klidu se rozhodnout. Nová verze nabízí vzhled plně přizpůsobený nejnovější verzi Androidu.

=> Battery Widget Reborn BETA/Zkušební na Google Play Store 
=> Battery Widget Reborn (49 Kč) na Google Play Store

Tiny Flashlight

Jednoduchá aplikace Svítilna zapne blesk u fotoaparátu (zvládne i blikat nebo svítit displejem). Umí vytvořit widget na plošek, ovládání je jednoduché a na Play Storu sbírá vysoká hodnocení. Jen si ověřte, jestli už podobnou aplikaci nemáte ve výbavě od výrobce telefonu, jinak ji oceníte při pozdním návratu domů i noční cestě do kuchyně.

=> Tiny Flashlight na Google Play Store

Poznámky – Google Keep, Evernote, OneNote

Občas se hodí napsat si rychle poznámku, a to i těm, kteří jinak nejsou nijak zvlášť organizovaní. Google Keep je jednoduchý (i když čím dál šikovnější) poznámkovač, který je součástí disku Google, Evernote je populární a velmi propracovaná aplikace s mnohem širšími možnostmi (právě pro organizovanější uživatele), a OneNote je dlouholetou součástí sady MS Office – na Android je jako aplikace dostupný zvlášť a pro každého. Poznámky se vždy synchronizují s různými zařízeními, včetně počítače, všechny tři aplikace jsou uživatelsky přívětivé a všechny jsou zdarma (Evernote pak nabízí i placenou Premium verzi).

=> Google Keep na Google Play Store 
=> Evernote na Google Play Store 
=> OneNote na Google Play Store

Cloudová úložiště – Dropbox, OneDrive

Takzvaný cloud má mnoho výhod, přičemž dvě jednoznačně vyčnívají. Zaprvé jsou vaše data dostupná (synchronizovaná) na mnoha zařízeních, nemusíte přenášet soubory přes USB ani je sami sobě posílat e-mailem. Druhá výhoda je záloha. I kdyby vám telefon spadl do kanálu, přihlásíte se na jiném a data jsou nepoškozená, protože nejsou uložená v zařízení, nýbrž na internetu. Jedním z nejznámějších a nejlepších poskytovatelů je Dropbox, velká většina uživatelů má také účet u Microsoftu a využije OneDrive. Obě aplikace jsou bezplatné, obě umí mimo jiné automaticky (a samozřejmě neveřejně) zálohovat vámi pořízené fotografie. Uživatelé Office 365 pak na OneDrive získají 1 TB prostoru pro data.

=> Dropbox na Google Play Store 
=> OneDrive na Google Play Store

Mapy.cz a Google Maps

Mapy od Googlu patří k základní výbavě telefonu – umí zobrazit klasickou mapu, satelitní snímky, hustotu dopravy, navigovat pěšky, na kole, v MHD i autem… Velký monitor počítače je určitě komfortnější, ale aplikace je výborně použitelná a dobře se ovládá. Mapy.cz od Seznamu jsme chválili i v naší recenzi. Jsou pěkné a přehledné, tím ale Google neporáží – stanou se nedocenitelným doplňkem pro každého turistu, mohou totiž celou turistickou mapu stáhnout do telefonu, aby byla přístupná i bez připojení k internetu. Neztratíte se tak ani v hlubokém lese, kde není signál. Obě aplikace jsou zdarma.

=> Google Maps na Google Play Store 
=> Mapy.cz na Google Play Store

Sociální sítě

Velké procento lidí se dnes pohybuje po sociálních sítích, na Android jsou dostupné oficiální aplikace všech těch nejznámějších. Kromě běžných funkcí (sdílení a čtení cizích příspěvků) opět zaujme možnost zálohovat (neveřejně) fotky s tím, že je později můžete sdílet, ale rozhodně už o ně nepřijdete – Google+ navíc umí fotky vylepšit a inteligentně upravovat.

=> Google+ na Google Play Store 
=> Facebook na Google Play Store 
=> Facebook Messenger na Google Play Store 
=> LinkedIn na Google Play Store 
=> Twitter na Google Play Store 
=> Flickr na Google Play Store 
=> Tumblr na Google Play Store 
=> Instagram na Google Play Store 
=> Snapchat na Google Play Store
=> Foursquare na Google Play Store

Operátoři a banka

Dvě praktické aplikace možná nebudete používat každý den, ale na chytrém telefonu by neměly chybět. První je aplikace operátora, přes kterou můžete kontrolovat útratu nebo využití dat, případně zapínat a vypínat služby. Druhou je pak aplikace internetového bankovnictví. Vyplňovat údaje příkazu k úhradě na malé mobilní klávesnici nemusí být extra pohodlné, ale jde to, navíc dnes mnohá vyúčtování obsahují QR kód, který údaje předvyplní – ve výsledku tak na mobilu čas ještě ušetříte. Možnost kontrolovat stav účtu kdykoli a kdekoli se také hodí.

=> Můj T-Mobile na Google Play Store 
=> Můj Vodafone na Google Play Store 
=> Moje O2 na Google Play Store

Bankovních aplikací je na výběr příliš mnoho na to, abychom je vypisovali, svoji banku můžete zkusit najít přímo v Obchodě Play

=> VYHLEDÁVÁNÍ na Google Play Store

Přehršel her

Na smartphonu a tabletu se dobře hrají hry, a pokud přecházíte z „hloupého“ telefonu, překvapí vás grafika. Ta úspěšně dohání počítače – mobilní hry se sice pořád nevyrovnají počítačovým grafickým hitům, jako je Crysis nebo The Witcher 2, ale rozhodně vypadají úžasně. Některé z her zmíněných níže jsou zdarma, ale podporují tzv. mikrotransakce – za odemčení určitých vylepšení (nebo třeba za zásobu herní měny) platíte přímo ve hře, a to opravdovými penězi ze své platební karty. Jiné jsou klasicky placené a během hraní už „neobtěžují“. Pozor si také musíte dát na to, aby hra fungovala na vašem telefonu – slabší a levnější modely si neporadí s každou graficky náročnou hrou, vyšší třídy už nemívají problém.

=> Angry Birds (zdarma i placené) na Google Play Store 
=> Draw Something 2 (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Minecraft - Pocket Edition (169 Kč) na Google Play Store

=> DEAD TRIGGER 2 (mikrotransakce) na Google Play Store
=> Candy Crush Soda Saga (mikrotransakce) na Google Play Store

=> Despicable Me (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Fast & Furious 6 (mikrotransakce, recenze) na Google Play Store 
=> Super Stickman Golf (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Real Racing 3 (mikrotransakce, recenze) na Google Play Store 
=> Riptide GP 2 (59,99 Kč) na Google Play Store 
=> Hill Climber (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Asphalt 8: Airborne (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> GTA: San Andreas (168 Kč) na Google Play Store


=> NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ZDARMA na Google Play Store 
=> NEJPOPULÁRNĚJŠÍ PLACENÉ na Google Play Store

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist